Bc. Miroslav Petřík
* 28. listopadu 1969, Olomouc
Bývalý politik, někdejší dlouholetý ředitel Technických služeb
Vystudoval olomoucké hejčínské gymnázium, maturoval v roce 1988. Vysokou školu studoval až v pozdějším věku, titul bakaláře získal na brněnské Masarykově univerzitě v roce 2004.
Krátce po revoluci se začal angažovat v regionální politice. První mandát obecního zastupitele získal už ve volbách v roce 1994, tehdy ještě jako nezávislý na kandidátce Strany Zelených. Jako pětadvacetiletý se také poprvé stal náměstkem primátora, kterým tehdy byl Ivan Kosatík z ODS. Později vstoupil do sociální demokracie v jejíchž barvách obhájil zastupitelský mandát v roce 1998. A stal se podruhé, tentokrát jako neuvolněný člen, městským radním v koalici vedené jeho stranickým kolegou Martinem Tesaříkem.
Sociální demokraté, stále pod vedením Tesaříka, o čtyři roky později utvořili koalici s ODS a Miroslav Petřík se v nové radě stal náměstkem primátora. Mezitím ještě Petřík kandidoval v prvních krajských volbách v roce 2000, mandát ale nezískal. V dalších krajských volbách v roce 2004 ani v komunálních v roce 2006 Petřík již nekandidoval. A v roce 2007 převzal vedení Technických služeb.
V roce 2008 znovu kandidoval v krajských volbách a tentokrát se stal zastupitelem, o čtyři roky později už ale v krajských volbách opět neuspěl.
Zastupitelem města se však stal znovu po volbách v roce 2014, tehdy vznikla na radnici koalice ČSSD, ODS a TOP 09. A Petřík v ní opět figuroval jako neuvolněný radní. To bylo jeho poslední politické angažmá.
Po celou dobu aktivní kariéry platil za vlivného zákulisního hráče olomoucké politiky. Přestože stál spíše v pozadí, byl to on, koho svého času poslouchaly i místní stranické špičky.
Působil v představenstvech a dozorčích radách mnoha městských či městem vlastněných společností: technických služeb, Výstaviště Flora, dopravního podniku i fotbalové Sigmy.
V březnu 2018 zasahovala na olomoucké radnici Národní centrála proti organizovanému zločinu a v květnu přišla šokující zpráva: Petřík zmizel a pátrá po něm policie. Jeho jméno se ocitlo na celostátním seznamu pohřešovaných osob; nikdo netušil, kde se vlivný politik nachází. Několik týdnů po něm nebylo ani stopy. Policie jej vypátrala až na konci června v hotelu v Rakousku. Po návratu se Petřík ve stručném prohlášení zmínil jako důvod svého zmizení obavy spojené se zdravotními problémy v rodině a také své vlastní potíže. Během doby, kdy byl nezvěstný, však přišel o veškeré funkce. Byl odvolán z pozice ředitele technických služeb, přišel o post radního a ČSSD jej vyškrtla z kandidátky pro podzimní volby.
Na čas se stáhl do ústraní, už v roce 2019 ale začal radit řediteli Vlastivědného muzea Břetislavu Holáskovi, se kterým ho pojilo osobní přátelství, v projektu digitalizace sbírek za desítky milionů korun. A právě tento projekt se záhy ocitl v hledáčku policie, která Petříka a Holáska podezírala z korupce. Miroslav Petřík byl nakonec obviněn ze zločinu dotačního podvodu spáchaného formou spolupachatelství, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie formou spolupachatelství a zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Ke svým činům se, stejně jako Holásek a další obviněný, podnikatel Josef Křeháček, přiznal. Díky tomu soud v dubnu 2024 všem uložil tříleté podmínky se zkušební dobou pěti let, zákazem činnosti a peněžité tresty.
V současné době o sobě Miroslav Petřík uvádí, že působí jako odborný konzultant pro oblast waste management, dotační management a veřejnou správu.
Je ženatý, má dceru. Žije v centru Olomouce.
DNES
Zoo láká na kouzelné večerní prohlídky
Zprávy z regionu25.12.2024
Šantovka lámala rekordy v návštěvnosti. Na předvánoční nákupy dorazilo 800 tisíc lidí
Zprávy z regionu25.12.2024
Jak se slaví Vánoce ve světě? Dárky nenosí jen Santa Claus, ale také čarodějnice, kůň i skřítci
Zprávy z regionu24.12.2024