Autoři Malého královského sênka věnovali část výtěžku z prodeje knih na obnovu zničené knihovny v Litovli - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 22. ledna 2025, svátek má Slavomír, venku je -0.7 °C

Autoři Malého královského sênka věnovali část výtěžku z prodeje knih na obnovu zničené knihovny v Litovli

Zprávy z regionu

21.1.2025

Autor: red

Kniha Malé královské sênek, což je převyprávění slavného díla Malý princ v hanáckém nářečí, je projektem filantropky a mecenášky Martiny Dlabajové. Jako vášnivá sběratelka různých jazykových vydání tohoto díla, se rozhodla nechat přeložit Malého prince do českých a moravských nářečí. Po brněnském hantecu, valašském, podkrkonošském a slováckém překladu přišla řada na verzi v hanáčtině. Na tomto překladu Martina Dlabajová spolupracovala s brněnským nakladatelstvím JOTA, které celou edici těchto jazykových verzí uvádí na trh, a také s hanáckými patrioty Miroslavem Hrabčíkem a Janem Krejčím.

Z leva: místostarosta Lubomír Broza, starosta Viktor Kohout, mecenáška vydání Martina Dlabajová, spoluautor převyprávění Jan Krejčí

Foto: Lucie Bednárová

Jan Krejčí, jak sám o sobě říká, je "Hanácký král ve výslužbě", který žije v obci Náklo, kde v roce 1997 zažil ničivou sílu povodní. Loni v září s obavami sledoval, zda se tento tragický zážitek nebude opakovat. Díky obětavé práci starostky obce, jejího týmu, hasičů a dalších dobrovolníků se Náklo tentokrát katastrofě vyhnulo. I přesto si byl vědom toho, že mnozí lidé neměli tolik štěstí, a přemýšlel, jak by mohl pomoci.

Vymyslel proto originální způsob, jak podpořit potřebné – rozhodl se nakoupit 100 knih, každou opatřit speciálním věnováním, a následně je prodat. Tržby z prodeje měly být věnovány těm, kdo to potřebují. Původně očekávaná částka 30 tisíc korun se však během prodeje několikanásobně zvýšila. Nakonec se podařilo získat úžasných 100 000 Kč. Z této částky bude 50 000 Kč použito na obnovu knihovny v místní části Litovle – Třech Dvorech, zbytek poputuje na Jesenicko.

"Děkuji všem těm, kteří byli ochotni přispět, je to hlavně díky jejich otevřenému srdci – no a otevřené peněžence," vyjadřuje Jan Krejčí vděčnost všem, kteří se zapojili a dodává: "Celý tento počin by ale nevznikl bez pochopení mnoha dalších lidí. Děkuji Martině Dlabajové, která celý nápad významně podporovala, ale především domluvila nákup knih, a nakonec je také podepisovala. Děkuji nakladatelství JOTA a jeho pracovníkům, zejména Petře Panschabové za podporu této myšlenky, a velkému příteli a spoluautorovi Mirkovi za to, že několik neděl věnoval podepisování speciálních povodňových věnování. Bez všech těchto lidí bych to nezvládl."

Tento projekt tak nejen přispěl k ochraně a obnově kulturního dědictví, ale také pomohl těm, kteří to nejvíce potřebují.