Dárci krve mají zbrusu nové moderní prostory. Obměnou prošla celá budova - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 15. ledna 2025, svátek má Alice, venku je -0.5 °C

Dárci krve mají zbrusu nové moderní prostory. Obměnou prošla celá budova

Zprávy z regionu

3.9.2024

Jan Procházka

Dárci krve mají od dneška k dispozici nově opravené moderní prostory. Rok trvající kompletní rekonstrukcí prošlo celé transfuzní oddělení olomoucké nemocnice. Kromě většího komfortu pro pacienty i personál se zvýšila kapacita a vznikly i potřebné nové laboratoře. Novou tvář dostaly i vstupní prostory a občerstvení. Dárci se ale nemusí obávat, že by přišli o oblíbenou poodběrovou pochoutku. Takřka legendární párky zůstaly beze změn.

Letitá budova transfuzního oddělení už nevyhovovala požadavkům na moderní provoz. Fakultní nemocnice se proto rozhodla pro kompletní rekonstrukci. “Byl to náročný rok. Zejména když došlo na odběrovou část, museli jsme provizorně fungovat v jiných budovách. Měli jsme obavy, že přes prázdniny nebudeme mít dostatek krve, ale naši dárci jsou úžasní a přišli a darovali nám tu nejcennější tekutinu, jakou mají,” popsala vrchní sestra Michaela Galčanová.

Prostory nyní září novotou. “V rámci úprav dárcovského centra se mimo jiné zvětšil odběrový box, proběhla modernizace sociálního zázemí, oddělila se pacientská a dárcovská část, vznikla nová šatna pro dárce krve a také samostatná vyšetřovna EKG. Centrum je nově vybaveno obrazovkami, pomocí nichž budeme dárce informovat o všech novinkách, akcích a výhodách, které mohou čerpat. Pro rychlejší odbavení dárců je rozšířený i úsek jejich evidence, kde jsou místo dvou míst nově tři. Před budovou je umístěn stojan na kola a díky novému výdejnímu místu s občerstvením, které samozřejmě odpovídá všem požadavkům na hygienu, můžeme našim dárcům opět nabídnout i tolik oblíbené teplé párky po jejich výkonu,“ usmívá se primářka Dana Galuszková a dodává, že personál i dárci si moderní prostředí zasloužili.

Zrekonstruovaným prostorám dnes požehnal i arcibiskup Josef Nuzík. A živě se zajímal i o to, jak celé oddělení funguje. Na druhém snímku mu primářka Dana Galuszková ukazuje odebranou krevní plasmu. "A co se stane s tím, co nespotřebujete?" zeptal se nevinně arcibiskup. "To vás mohu ubezpečit, že se nikdy nestane, aby nám cokoliv zůstalo. Spotřebujeme všechno," usmála se primářka.

Foto: Jan Procházka

Transfuzní oddělení se v současné době nepotýká s akutním nedostatkem dárců krve. “To se ale samozřejmě může během chvíle změnit a my říkáme, že dárců není nikdy dost,” upozorňuje vrchní sestra Galčanová. Nemocnice by ale podle ní potřebovala více dárců na přístrojové odběry a plazmu. “Jsou to velmi cenné a nenahraditelné látky. Používají se po porodech, při popáleninách nebo třeba těžké dehydrataci. Velkým odběratelem je naše hemato-onkologická klinika, kde se z těchto látek vyrábějí léčiva pro pacienty,” vysvětlila Galčanová. Transfuzní oddělení se ale v poslední době potýká s odlivem těchto dárců; ti totiž často míří na odběry do soukromých subjektů, motivováni finanční odměnou. Takto odebrané vzácné látky ale končí v zahraničí.

Zásoby krve jsou nyní dostatečné, což ale neznamená, že by nemocnice nepotřebovala nové dárce. Nedostává se nyní zejména dárců plazmy a krevních destiček.

Foto: Jan Procházka

V poslední době se také mírně zvolnila přísná kritéria pro to, kde se může, respektive nemůže stát dárcem. “Platilo, že třeba nemohli darovat lidé, kteří berou léky na vysoký tlak. Dnes už to, za dodržení určitých postupů, možné je,” prozradila Galčanová. A doporučila zájemcům, kteří mají nějaké zdravotní potíže, ale chtěli by se stát dárci, aby napsali na e-mail krevjedar@fnol.cz. “Naši lékaři to s nimi proberou a pokud to jde, najdou nějakou cestu,” ubezpečila vrchní sestra.

Rekonstrukce změnila prostory k nepoznání. Jedna stálice ale zůstává. Po odběru dostanou dárci téměř legendární pochoutku: párky s hořčicí.

Foto: Jan Procházka

Úpravy prostor Transfuzního oddělení byly součástí větší investiční akce v pavilonu L, kde sídlí také ambulantní provoz Oddělení rehabilitace a lůžková část Hemato-onkologické kliniky. Práce za více než sto milionů korun trvaly zhruba rok a čtvrt. Ve druhém nadzemním podlaží vznikla nová nástavba, čímž došlo k rozšíření stávajícího půdorysu v místě původní, nevyužívané ploché střechy. V nově vzniklém prostoru jsou umístěny pracovny a výuková místnost včetně hygienického zázemí.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka