Dočká se olomoucká zoo levhartích mláďat? Samec levharta mandžuského se už zabydluje
V olomoucké zoo se v těchto dnech zabydluje samec levharta mandžuského. Narodil se v roce 2018 ve Vídni a přicestoval na místo, kde ještě donedávna pobývali jeho předci. Do září loňského roku totiž Zoo Olomouc chovala jeho "babičku". Samec je zde však jen na skok, chovatelé doufají, že se podaří oplodnit samici a dále odchovat levhartí mláďata. Zoo Olomouc chová levharty od roku 2001 a doposud se v ní narodilo dvanáct mláďat.
Samce levharta mandžuského má olomoucká zoo zapůjčeného na jednu reprodukční sezónu. "Samice půjde během nadcházejících dvou až tří týdnů do říje a my budeme doufat, že se zadaří a samec bude dlouhověké geny své rodiny šířit dál. Do loňského roku jsme v naší zoo chovali jeho babičku. Ta uhynula v důsledku rozsáhlého nádoru mléčné žlázy, dalším přidruženým chronickým potížím a především už měla úctyhodných dvaadvacet let," říká zooložka Jitka Vokurková.
Samec levharta se po příjezdu chová velmi klidně a už se ukazuje i návštěvníkům. " Se samicí navazuje postupný kontakt, byť se prozatím vidí přes společné pletivo," dodává Vokurková. Ve volné přírodě žije levhartů mandžuských posledních zhruba sto jedinců. Počty zvířat v zajetí převyšují jejich počet v přírodě. Ale poslední léta se jeho stavy zvýšily až na sto zvířat, která byla spočítána v roce 2017 pomocí fotopastí. Původní monitoring v 70. letech minulého století zjistil pouze 32 jedinců (za využití stop zanechaných ve sněhu), ještě v roce 2000 se jeho stavy odhadovaly na pouhých 22-28 jedinců. Vážnou hrozbou pro levharty je pytláctví, ale i lesní požáry, nebo těžba dřeva a nerostných surovin. Ruské a západní ochranářské skupiny utvořily organizaci s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance (ALTA), která se má pokusit levharty a tygry ussurijské, kteří jsou rovněž ohroženi, zachránit. Snahou o záchranu levharta mandžuského se zabývá i WWF. Populaci v přírodě bude muset podpořit populace ze zoologických zahrad, tak aby se docílilo dostatečné genetické diverzity. Bohužel ochranářským snahám momentálně brání válka v Rusku.
Zajímavost
Jedná se o velkou formu levharta skvrnitého, nejseverněji žijící poddruh. Jako jediný druh levharta dokáže přežít jak v extrémním horku, tak extrémní zimě – jeho srst měří v zimě až 7,5 cm. V jeho domovině v zimním období klesají teploty hluboko pod bod mrazu (-30 °C). Zbarvení má světlejší s velkými rozetami. K dalším rozpoznávacím znakům patří dlouhý, hustě osrstěný ocas a šedě zbarvené oči. Na lov se vydávají obvykle v noci. Kořist odnáší na skryté místo, někdy s ní vylézá i na stromy.

DNES
Noční běh pro Světlušku opět rozsvítí Olomouc. Přidejte se i vy k běhu na podporu nevidomých
DNEŠEK
DNES
Dnešek: Manon i Upír Nosferatu s živou hudbou
DNEŠEK
1.4.2025
Dnešek: Modrovousův hrad, TTalk i pozoruhodný dokument z Ukrajiny
Tipy a názory
31.3.2025