Festival Jeden svět se blíží. Nabídne 21 projekcí, pestrou nabídku přednášek i zajímavý doprovodný program - OLOMOUC.CZ
Reklama

Pátek 21. února 2025, svátek má Lenka, venku je 3 °C

Festival Jeden svět se blíží. Nabídne 21 projekcí, pestrou nabídku přednášek i zajímavý doprovodný program

Kultura

20.2.2025

Autor: red

Festival Jeden svět každoročně přináší unikátní filmy s tematikou lidských práv z celého světa. Ať už snímky referují o válce, aktivismu, bezpráví, nebo mezilidských vztazích, vždy vyzdvihují důležitost empatie a vzájemné tolerance. Letošní ročník nabídne celkem 21 filmových projekcí dokumentárních a fikčních snímků. Dvacátý šestý Jeden svět Olomouc se uskuteční od 24. do 29. března 2025.

Foto z loňského ročníku

Foto: FB Jeden svět Olomouc

Filmový program letos přinese celkem 19 dokumentů, tři fikce a 14 snímků pro základní a střední školy. Festival láká také na pestrou nabídku přednášek a debat různých formátů s hosty z odborné i laické veřejnosti.

Zahajovací ceremoniál šestadvacátého ročníku filmového festivalu o lidských právech Jeden svět Olomouc se uskuteční 24. března v kině Metropol. Celý festival odstartuje film Ta druhá. Dokument citlivě otevírá téma "skleněných dětí" – sourozenců dětí se speciálními potřebami, kteří často zůstávají ve stínu rodinné péče. V duchu hodnot festivalu Jeden svět přináší silné svědectví o neviditelných bojích, hledání sebe sama a právu na vlastní životní cestu. Na film volně naváže beseda s režisérkou filmu Marií-Magdalenou Kochovou.

Seniorská projekce na festivalu Jeden svět Olomouc nabídne ve středu časosběrný dokument Pozor, padá SNG! o rekonstrukci Slovenské národní galerie, který s tragikomickým nadhledem odhaluje problémy byrokracie a překážky v rozvoji kultury. Diváci se mohou těšit na inspirativní příběh odhodlané ředitelky Alexandry Kusé, jejíž úsilí o záchranu významné instituce připomíná širší společenské souvislosti. "Film otevírá prostor pro diskusi o hodnotě kultury, systémových překážkách i o tom, jak trpělivost a vytrvalost mohou ovlivnit veřejný prostor," přiblížila hlavní koordinátorka festivalu Anna Kvítková.

Relaxovaná projekce filmu Rok vdovy nabídne divákům uvolněné prostředí bez striktních pravidel sledování. V sále nebude úplná tma, ale tlumená světla, aby se každý cítil komfortně, a po filmu neproběhne žádná debata. Tento citlivý psychologický snímek sleduje první rok vdovství hlavní hrdinky, která se vyrovnává se ztrátou manžela skrze každodenní rutinu. Projekce je vhodná pro všechny, kteří preferují neformální a vstřícné filmové zážitky.

Sobotní zakončení festivalu Jeden svět Olomouc proběhne v sále Central Muzea umění Olomouc a nabídne silný dokument Dům bez východu, který mapuje boj brněnských rodin za důstojné bydlení. Režisér Tomáš Hlaváček sleduje jejich každodenní zápas s arogantním majitelem domu, nečinností úřadů i systémovou nespravedlností. Film ukazuje, že základní práva nejsou samozřejmostí pro všechny, a klade důležité otázky o bytové nouzi a obchodu s chudobou. Hostem pofilmové debaty bude zmiňovaný režisér Tomáš Hlaváček.

Slovenská cesta

Zvláštní pozornost letošní ročník věnuje současnému dění v sousedním Slovensku. Nesoutěžní kategorie Slovenská cesta poukáže na křehkost demokracie, podtrhne důležitost občanské společnosti a nabídne komplexní pohled na situaci v zemi, již se zatajeným dechem sleduje celá Evropa.

Vedle tvorby etablovaného slovenského režisérstva, jako je Marek Šulík nebo Maroš Brázda, představí Slovenská cesta také několik studentských projektů. Reportážními snímky Nejkrásnější kout v širém světě a Ať žije smrt zkoumá režisér Róbert Mihály posilující neonacistické tendence slovenské společnosti a nekontrolovatelné šíření ruských dezinformací. Absolventský film Zpověď režisérky Rebeky Bizubové rozkrývá autorčinu vlastní zkušenost se sexuálním obtěžováním ze strany církevních autorit.

Hlas odporu, síla solidarity a boj za důstojnost

Některé filmy již tradičně pochází také z oblastí zmítaných boji a útlaku obyvatelstva. Mezi ně patří také snímek Žádná jiná země, který sleduje boj palestinských rodin na Západním břehu Jordánu, které čelí nucenému vystěhování a násilí. Básel, svědek demolice vlastního domova, se rozhodne situaci natáčet a sdílet, čímž se stává hlasem odporu proti bezpráví. Navzdory hrozbám nachází podporu v izraelském novináři Juvalovi, s nímž společně zaznamenává systematické porušování lidských práv. Film tak v duchu hodnot festivalu Jeden svět upozorňuje na nespravedlnost, boj o důstojnost a sílu solidarity.

Obrázek o práci humanitárních pracovníků Člověka v tísni a jejich misi na válkou zasažené Ukrajině si mohou diváci udělat během dokumentu Nezlomní - jedna mise, čtyři životy. Skrze jejich osobní příběhy ukazuje nejen výzvy, kterým čelí civilisté a humanitární organizace, ale i obrovskou odolnost ukrajinské společnosti. Film zdůrazňuje zásadní roli humanitární a lidskoprávní pomoci v době krize. V souladu s hodnotami festivalu Jeden svět připomíná důležitost solidarity, odvahy a neúnavného boje za lidskou důstojnost.

Nedílnou součástí Jednoho světa jsou od počátku rovněž debaty. Dnes festival nabízí hned několik diskuzních formátů, do nichž se vedle zahraničního a českého hoststva může zapojit také publikum. Hosty vybírají pořadatelé festivalu jak z řad odborné, tak laické veřejnosti. Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na debaty s novináři a akademiky, ale i režiséry nebo těmi, kteří některé snímky viděli víckrát než kdokoliv jiný - střihači.

Krom odpoledních a večerních projekcí pro širokou veřejnost věnují pořadatelé speciální pozornost také žákům a studentům základních i středních škol. Také letos je pro děti připraven výběr filmů, které jistě zaujmou všechny věkové kategorie. "Pro žáky a žákyně základních škol jsou připravena dvě pásma krátkých filmů, která se věnují různorodým tématům – od kulturních odlišností a života s postižením až po rodinné vztahy a ochranu životního prostředí," objasnila koordinátorka Jednoho světa na školách Eliška Vorlická. Středoškoláci a středoškolačky tak mohou nahlédnout do práce Válečného zpravodaje z Ukrajiny pro Český rozhlas Martina Dorazína, nebo do zákulisí spolku Milion chvilek, který zvládl přivést statisíce Čechů na největší demonstrace posledních let.

Koncerty, workshop nebo přednášky

Jeden svět ale nejsou jen filmy. V rámci celého týdne Olomouc ožije také koncerty, workshopem či několika přednáškami. Hned druhý den festivalu proběhne v klubu HellPaso koncert olomouckého hudebníka Michala Juřičky, který v minulosti také působil v kapele Trocha klidu. Michala Juřičku na podiu vystřídá Dj Elzino von Beneshow.

Psycholožka Barbora Kutá ve středu ve Skautském institutu přiblíží, jak najít lehkost bytí v těžké době. Dozvíte se, jak se vypořádat s náročnými situacemi, naučíte se praktické techniky, které vám mohou pomoci i v každodenním životě, a objevíte, jak můžete najít sílu i v těžkých obdobích.

Ve čtvrtek od 17 hodin se doprovodný program přesune do Krytu civilní ochrany v Bezručových sadech. "Spolu s neziskovou organizací Paměť národa jsme pro vás tento rok připravili unikátní přednášku zaměřenou na příběhy potlačování svobod v Československu během 20. století. Naším hlavním hostem bude Vít Pelikán, jehož životní osudy jsou živým důkazem odvahy a odporu proti totalitnímu režimu," vysvětlila koordinátorka doprovodného programu Assya Shniakova. Páteční přednáška se uskuteční od 16 hodin v galerii a kavárně ART Rubikon. Psycholožka Leona Jochmannová tam vysvětlí, jak vzniká trauma, jaké jsou jeho projevy a jak s ním efektivně pracovat. "Přednáška je určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o tom, jak podpořit sebe nebo své blízké v náročných životních situacích," doplnila Schniakova.

Ve středu také proběhne v kavárně Amadeus workshop Braillova písma. Ten se uskuteční ve spolupráci s TYFLO Servisem, centrem pro nevidomé. Vstup na všechny části doprovodného programu je zdarma.

Podrobnosti o vstupenkách, programu a festivalu Jeden svět Olomouc jsou k dispozici na webu www.jedensvetolomouc.cz