Konec přeplněných tříd? Město hledá řešení v úpravě spádových oblastí, možná vznikne i nová škola - OLOMOUC.CZ
Reklama

Sobota 12. dubna 2025, svátek má Julius, venku je 11.7 °C

Konec přeplněných tříd? Město hledá řešení v úpravě spádových oblastí, možná vznikne i nová škola

Zprávy z regionu

DNES 07:49

Autor: red

Zatímco se v těchto dnech rodiče věnují zápisům budoucích prvňáčků, odbor školství už pracuje na úpravě spádových oblastí olomouckých základních škol. Rada města zároveň zahájila jednání s Fakultní nemocnicí Olomouc o možnosti výstavby nové školy na jejích pozemcích. Záměr se promění v projekt na základě vzájemného jednání.

Foto: Depositphotos.com

Některé školy jsou dnes přeplněné především vznikem obytných čtvrtí, kde přibývá školáků. Aby se vytížení škol co nejvíce vyrovnalo, je potřeba mírně upravit hranice spádových oblastí. A samozřejmě se myslí i na děti, které s aktovkou na zádech každý den do školy docházejí.

"Novelu spádové vyhlášky prověřujeme i z hlediska skutečné dostupnosti. Tedy nejen podle vzdušné vzdálenosti od školy, ale i podle reálné cesty pěšky či hromadnou dopravou," vysvětlil náměstek primátora pro oblast školství Viktor Tichák s tím, že změny se dotknou například novostaveb na Šibeníku a v areálu bývalých mrazíren na Nové ulici.

Rodiče mohou stále žádat o přijetí na jinou školu, ale přednost mají děti ze spádové oblasti

Rodiče přitom i nadále mohou podat přihlášku na jinou školu, než která dítěti náleží podle spádové oblasti. "V takovém případě však bude dítě považováno za nespádové. Přednost při přijetí budou mít děti z bezprostředního okolí školy, tedy z její spádové oblasti. Dalším kritériem může být starší sourozenec, který již do školy dochází," nastínil další parametry vyhlášky náměstek.

Nová škola pro rostoucí Neředín a Tabulový vrch? Město jedná s nemocnicí

Rada města zároveň zahájila jednání s Fakultní nemocnicí Olomouc o možnosti výstavby nové základní, případně i mateřské školy na pozemcích nemocnice. Na pozemku přiléhajícímu k ulici Profesora Fuky v současnosti probíhá projekční příprava novostavby jednoho z oddělení nemocnice. Část území by však mohla být využita právě pro stavbu nové školy.

"Město by tak reagovalo na rozvoj městských částí Neředín, Tabulový vrch a Nová Ulice. Podle předběžné dohody s vedením Fakultní nemocnice Olomouc je nemocnice připravena jednat o případné směně pozemků, která by realizaci tohoto záměru umožnila," upřesnil motivaci k výstavbě školy Viktor Tichák.