Místo komunisty Šmerala ponesou koleje jméno Josefa Jařaba, na nábřeží mu odhalí i desku - OLOMOUC.CZ
Reklama

Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva, venku je 2.6 °C

Místo komunisty Šmerala ponesou koleje jméno Josefa Jařaba, na nábřeží mu odhalí i desku

Zprávy z regionu

12.11.2024

jap

Pětatřicet let po Sametové revoluci univerzita přejmenuje Šmeralovu kolej, nesoucí jméno jednoho ze zakladatelů komunistické strany, na Kolej Josefa Jařaba. Stane se tak během slavnostního aktu v sobotu 16. listopadu. Na nedalekém novém nábřeží, které už nese Jařabovo jméno, pak bude odhalena i pamětní deska.

Po prvním porevolučním rektorovi Univerzity Palackého Josefu Jařabovi se budou jmenovat vysokoškolské koleje v Olomouci. Na slavnostní přejmenování zvou v sobotu 16. 11. 2024 ve 14 hodin širokou veřejnost členové bývalého studentského Stávkového výboru Univerzity Palackého. V 15 hodin bude na blízkém nábřeží, které již nese jméno Josefa Jařaba, odhalena pamětní deska této nezapomenutelné osobnosti. Vytvořil ji Radomír Surma, mimo jiné autor slunečních hodin a dalších prvků fasádě olomoucké radnice. 

Od 18 hodin se pak v Jazz Tibet Clubu sejdou bývalí studenti a další lidé, kteří se podíleli na revolučním dění ve městě.

Vysokoškolské ubytování i 35 let po revoluci nese jméno Bohumíra Šmerala, jednoho ze zakladatelů komunistické strany. Pojmenování je prosté, kolej se totiž nachází na Šmeralově ulici. Že by se přejmenovala celá ulice, však radnice neplánuje.

prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.

* 26. 7. 1937, Kravaře na Hlučínsku – † 3. 5. 2023, Olomouc

Amerikanista a anglista, překladatel, pedagog, politik a první polistopadový rektor Univerzity Palackého v Olomouci. 

Přečtěte si celý životopis v naší Galerii olomouckých osobností Kdo je kdo →

Foto: Jan Procházka

Z hlediska vývoje revoluce 1989 v Olomouci mají právě tyto koleje zcela zásadní postavení. Zde se v neděli večer 19. listopadu sešli poprvé studenti, aby protestovali proti brutálnímu zásahu komunistické moci proti pokojné demonstraci na Národní třídě v Praze, a usnesli se, že se uskuteční celouniverzitní setkání na Hale UP. Hned v pondělí ráno 20. listopadu zde také došlo k první skutečně aktivní akci, když studenti vojenské katedry (jeden z povinných předmětů tehdejších vysokoškoláků – mužů) spontánně zrušili výuku a odešli na jednotlivé fakulty, nádraží, po městě… vyzývat studenty, aby místo výuky přišli na celouniverzitní setkání do Haly UP. Právě tam se posléze zrodila myšlenka na okupační stávku Filozofické fakulty, která byla centrem dalšího dění ve městě, ale do jisté míry i na celé severní Moravě.

Studenti zvou také na mši svatou – Poděkování za svobodu, kterou bude v neděli od 10 hodin v katedrále sv. Václava sloužit arcibiskup Josef Nuzík.