Moravská filharmonie Olomouc vyráží na švýcarské turné
Začátek roku 2025 přinese Moravské filharmonii Olomouc další mezinárodní úspěch. Symfonický orchestr vystoupí pod vedením švýcarského dirigenta Christiana Knüsela od 24. do 26. ledna ve městech Luzern, Aarau a Basilej. Švýcarské turné navazuje na úspěšnou spolupráci na koncertě v Basileji pod patronátem českého velvyslanectví v roce 2022 a lednové turné 2023, přičemž i v letošním roce tak Moravská filharmonie Olomouc nadále spolehlivě a kontinuálně plní funkci a úlohu vývozního artiklu české hudební kultury, šíří její renomé na mezinárodních pódiích a podporuje kulturní diplomacii.
"V období čerstvě po Novém roce, kdy ještě doznívá čas vánoční nálady, zvolila Moravská filharmonie pro své švýcarské turné dramaturgii výsostně populárního rázu sestavenou z kompozic jediného skladatele – Petra Iljiče Čajkovského. Koncertní program podtrhuje sváteční náladu tím, že uvede baletní hudbu popisující oblíbenou dětskou pohádku Louskáček a Myší král. Polonéza z opery navodí atmosféru legendárního Puškinova milostného příběhu o básníkovi Evženovi Oněginovi a dívce Tatjaně. V neposlední řadě zazní také nejpopulárnější koncertantní skladba všech dob, a to Čajkovského První klavírní koncert v b moll," doplnila k programu turné Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně MFO.
Ke klavíru v Luzernu a v Aarau usedne bulharská pianistka Irina Georgieva, někdejší žákyně věhlasného Rudolfa Buchbindera, která již dlouhá léta žije a působí v Basileji. V Basileji se role sólisty večera ujme klavírista Uladzislau Khandohi z Běloruska, finalista Mezinárodní klavírní soutěže Van Cliburn v roce 2022.
Švýcarský dirigent Christian Knüsel je šéfdirigentem a uměleckým vedoucím orchestru Neues Orchester Basel. Odborným tiskem byl oceněn za svou "jedinečnou subtilnost a tvůrčí sílu" a v roce 2018 mu byla udělena zvláštní cena Dienemannovy nadace jako ocenění jeho "mimořádných úspěchů a jako uznání za koncepci a realizaci inovativních koncertních formátů". V roce 2022 ho časopis Who is Who zařadil mezi nejprominentnější osobnosti města Basileje. Christian Knüsel absolvoval hudební vzdělání ve Švýcarsku, Holandsku a USA. Dirigoval symfonické orchestry v mnoha evropských zemích, ve Švýcarsku spolupracoval například s Lucernským symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem Biel-Solothurn či se souborem Collegium Musicum Luzern. Jako asistent dirigenta působil u významných hudebních těles Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, lipského Gewandhausorchesteru nebo berlínských a vídeňských filharmoniků.
"Kultura spojuje a sbližuje. Zejména v době, kdy se vyostřují konfrontace a staví se pomyslné zdi, je o to důležitější pěstovat mezinárodní spolupráci. A samozřejmě je mi velkým potěšením a ctí, že mohu s Moravskou filharmonií opět hrát v nádherném KKL v Lucernu, ve Stadtcasinu v Basileji a v Aarau," doplnil dirigent švýcarského turné Christian Knüsel.
Moravská filharmonie Olomouc zahraje v sálech, které mají špičkovou architektonickou a akustickou úroveň. KKL Luzern je architektonické mistrovské dílo Jeana Nouvela světově proslulé svou vynikající akustikou. Kulturní a kongresový dům v Aarau se nachází na pomezí moderny a klasické elegance. Koncertní sál Stadtcasino Basel byl otevřen v roce 1876 pro více než 1400 osob a dnes si zde posluchači mohou vychutnat brilantní zvukový obraz s homogenním spojením tónů. Sál návštěvníkům zprostředkovává nenapodobitelný pocit koncertního zážitku díky kompaktní geometrii sálu a bohaté výzdobě s pilastry a štukaturami, která má za následek optimální rozptyl zvuků.
DNES
Poprvé bude nadstavba klidnější, nejvíc hřeje plná hala, hodnotí základní část šéf BK Olomoucko
DNEŠEKDNES
Dnešek: Don Juan i Labutí jezero
Zprávy z regionu22.1.2025
Novým rektorem bude právník a poslanec Kohajda, Procházka mandát neobhájil
Kultura22.1.2025