Nutriční poradkyně: Lidé často nevědí, co a kdy mají jíst - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 15. ledna 2025, svátek má Alice, venku je 2.1 °C

Nutriční poradkyně: Lidé často nevědí, co a kdy mají jíst

Advertorial

DNES 09:27

Autor: PR článek

Začíná nový rok a s jeho příchodem řada z nás přemýšlí o tom, co bychom mohli změnit. Co třeba zdravější životní styl, více pohybu, změny ve stravě, úpravu tělesné váhy? Pokud se do toho pustíme, čekají nás další změny jako bonusy – například větší sebevědomí, vytrvalost nebo lepší duševní zdraví. Ne každý zvládne dosáhnout nelehkých cílů sám a mnozí vyhledávají odbornou pomoc. O tom, co je dobré právě v okamžiku našeho rozhodnutí udělat, jsme se bavili s Annou Kopčákovou, nutriční specialistkou a vedoucí fitness zóny v Omega centru sportu a zdraví v Olomouci.

Anna Kopčáková je nutriční specialistkou a vedoucí fitness zóny v Omega centru sportu a zdraví v Olomouci. Sportu a zdravému životnímu stylu se věnuje již od studií na vysokých školách v Košicích na rodném Slovensku a poté na Univerzitě Palackého v Olomouci. Má za sebou také obecný kurz poradce pro výživu i speciální školení výživového poradenství pro sportovce. Ráda cestuje, sportuje a jako koníček má i svou hlavní práci – nutriční poradenství.

Je začátek roku obdobím, kdy vás častěji vyhledávají klienti, kteří se rozhodli pro změnu životního stylu?
Je pravdou, že nový rok je často spouštěčem snah o změnu našeho života a v těchto dnech se na mě obrací více lidí, ale změna životního stylu může přijít taky s jarem nebo před letní sezónou. Než se pustíte do změn, je potřeba podrobná analýza toho, v jakém stavu a kondici je vaše tělo, jak se stravujete a jaký pohyb denně máte. Z toho se pak lépe určují nějaké dílčí či dlouhodobé cíle.

Co je takovým základem, ze kterého se dobře vychází?
U nás pracujeme s diagnostickým přístrojem InBody, což je moderní analyzátor, který během 15 vteřin poskytne detailní informace o složení lidského těla. Tento přístroj využívá metodu bioelektrické impedance (BIA) k měření různých parametrů tělesné kompozice, což zahrnuje poměr svalů, podkožního tuku, viscerálního tuku, vody, bílkovin, minerálů, metabolický věk i svalové dysbalance. Zároveň je dobré si s klientem promluvit, jak se cítí a kam by se chtěl posunout.

Takže to nemusí být vždy o tom, že chce klient shodit nějaká kila, která má navíc po vánočních svátcích?
Takových případů je samozřejmě hodně, ale chodí za mnou i řada klientů, kteří nepotřebují redukovat, ale nabírat, jiní chtějí upravit jídelníček, získat určité návyky nebo jen nasměrovat, kam se mají vydat. Lidé většinou nevědí, co a kdy mají jíst. Řada zákazníků spojuje změnu také se sportem a cvičením. V našem fitness centru jím s tímto mohou pomoct naši zkušení trenéři.

To, co jíme, je asi zásadní pro naše tělo i psychiku. Vy lidem dokážete na základě analýzy poradit, co by vzhledem k věku, váze, práci, pohybu a dalším okolnostem měli nejlépe jíst?
Nejen na základě analýzy. Ideální je, když si klient vede nějaké dva týdny stravovací deník, kde si zapisuje každé jídlo, pohyb, pitný režim, chutě a spánek. Lidé spánek hodně podceňují, a přitom je to klíčové období pro regeneraci a obnovu svalové tkáně. Pak společně zhodnotíme dosavadní stravování a další markery, stanovíme ideální váhu a vypočteme energetickou spotřebu vzhledem k současným okolnostem a možnostem a stanoveným cílům. Poté sestavíme jídelníček přímo zákazníkovi na míru a jako bonus může dostat i nákupní seznam. Pořádáme také kurzy výuky stravování a dokážeme poradit i lidem se specifickými požadavky, např. celiakům, vegetariánům, veganům nebo vrcholovým sportovcům.

Jste natolik přísná, že klientům některá jídla zakazujete?
Ne, říkám jim, ať si to nezdravé jídlo dají, ale kompenzují to třeba delší procházkou, nebo kombinují nezdravé vánoční vanilkové rohlíčky se zdravým tvarohem. Princip 80/20 dlouhodobě funguje ve všem. Kde 80 % tvoří nutričně bohaté potraviny a zbylých 20 % může zahrnovat méně zdravé potraviny nebo "pochoutky".

Co je největší překážkou, která brání klientům dojít k cíli?
Za vším stojí psychika a nedostatek pevné vůle. Opravdu je to hodně o hlavě, často si připadám ne jako nutriční poradce, ale nutriční psycholog. Ale to k této práci taky patří. Někteří klienti ke mně chodí rok, dva a posuny jsou minimální, další stačí jen nasměrovat a jdou si svojí cestou rázně k cíli. Mám i klienty s výbornými výsledky a kondicí, ale není jim dobře, jsou unavení a my společně hledáme, kde je zakopaný pes.

Jak jste se k tomuto zajímavému a pestrému povolání dostala?
Od dětství jsem sportovala. Když jsem začala studovat fakultu tělesné kultury na univerzitě v Košicích, dělala jsem hobby triatlon a začala se zajímat o výživu triatlonistů. Jídlo je u tohoto sportu naprosto zásadní. Kromě vzdělání v oboru se nutriční poradenství stalo i tím, co nyní sama žiju a v čem se stále vzdělávám. Takže je to můj životní styl a klientům nevykládám jen teorii (úsměv).

PR článek