UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Olomouc Oldies: nádraží a jeho okolí v proměnách času, zavítal sem i Chruščov. A rostly tu stromy
1.2.2016
Autor: Jan Procházka
První díl našeho seriálu Olomouc Oldies vzbudil velký čtenářský zájem. V dnešním druhém dílu se podíváme na okolí olomouckého nádraží. Vezmeme vás na přelom devatenáctého a dvacátého století i do časů nedávných. A vylovili jsme z archivu i jeden unikát z konce padesátých let. Pionýři zdraví Nikitu Sergejeviče Chruščova...
Unikátní snímek z archivu ČTK. 9. července 1957 - Nikita Sergejevič Chruščov se na olomouckém nádraží vítá s občany. Nejvyšší muž Sovětského svazu se v Olomouci zastavil během své cesty po Československu. Podle dobového tisku se mu dostalo nadšeného přijetí. Foto: ČTKKdyž vyšel první díl našeho seriálu Olomouc Oldies, dorazila do redakce záplava mailů. Vesměs nám v nich děkujete, řada z vás navíc nabídla své vlastní archivy. Takový zájem jsme nečekali a děkujeme za něj. Dnešní díl jsme se rozhodli věnovat olomouckému nádraží a jeho okolí. Je to místo, které prošlo během poledních sto let obrovskou proměnou. A řadu z těch proměn si navíc ještě pamatujeme.
První vlak přijel do Olomouce 17. října 1841 z Vídně, o čtyři roky později bylo město spojeno i s Prahou. 1. dubna 1899 poprvé přijela k budově nádraží tramvaj. V roce 1936 se Olomouc dočkala nové nádražní budovy. Projektoval ji architekt Antonín Parkman. Rozsáhlá rekonstrukce přednádražního prostoru začala v roce 2001, dokončena byla v roce 2010. Poslední výraznou proměnou prostoru před nádražím byla přestavba někdejšího hotelu Sigma na dnešní Clarion.
Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz