UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Olomoucké podzemí ukrývá obří protiatomový kryt
29.8.2008
Autor: Adam Fritscher
Většina obyvatel města o něm nemá ani tušení. Přesto je součástí olomouckého centra už více než padesát let. Obří dvoupatrový kryt civilní ochrany by měl do konce tohoto roku přejít do vlastnictví města, které však zatím neví, jak s ním naloží.
Jediný vstup do bunkru se nachází v olomouckých Bezručových sadech. Je vcelku nenápadný, takže málokdo si uvědomí, že se za ním ukrývají prostory o rozloze úctyhodných 561 metrů čtverečných. Na území Olomouce je podobných podzemních staveb více, tato je však zdaleka největší. Kryt má ještě dvě únikové šachty vedoucí na povrch nad městskými hradbami. Jedna z nich ústí přímo před schodištěm Michalského výpadu.
"Kryt měl sloužit jako velitelské stanoviště pro Štáb civilní ochrany okresu Olomouc," prozradila Vladimíra Hacsiková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, který je v současné době vlastníkem stavby. O jejím převodu nyní jedná s ministerstvem vnitra město Olomouc.
"Rada schválila záměr převzetí krytu do majetku města," řekl náměstek olomouckého primátora Jiří Martinák. "Do konce roku bychom jej měli získat. Až poté budeme jednat o tom, co s ním dál. S využitím této stavby jsou samozřejmě určité potíže, protože leží na území městské památkové zóny," přiznal Martinák.
Stavba krytu byla zahájena v roce 1953 a ukončena o čtyři roky později. "Investiční náklady tehdy činily 5,4 milionu korun," zmínila Hacsiková.
Kryt byl vybudován ve III. třídě odolnosti. "To znamená, že jde o jeden z nejlépe odolných krytů v Olomouckém kraji. Vybudovali jej ve skále, má široké stropy a zdi. Nese označení stále tlakově odolný kryt, což znamená, že je i protiatomový," vysvětlila Vladimíra Hacsiková.
Stavba byla určena pro 85 osob štábu civilní ochrany, kteří měli v případě nastalé katastrofy, jako byl třeba jaderný výbuch nebo chemické zamoření, v krytu pracovat. V případě potřeby by podzemní objekt pojal i mnohem více lidí, ti by v něm ale kvůli omezeným zásobám kyslíku museli zůstat v klidu a nevyvíjet příliš mnoho činnosti a aktivity.
Železobetonová stavba má dvě podzemní podlaží. "Zastavěná plocha činí 561 metrů čtverečných, z toho plocha hlavních místností je 284 a plocha pomocných místností 277 metrů čtverečných," uvedla mluvčí hasičů. "Kryt je napojen na městský vodovodní řad a užitková voda je čerpána z vlastní studny. Má zabudován dieselagregát sloužící jako náhradní zdroj elektrické energie," doplnila Hacsiková.
Dříve býval kryt místem společných cvičení hasičů, armády a dalších složek civilní ochrany. To poslední se však konalo přibližně před dvaceti lety, shodují se pamětníci. Od té doby je podzemní komplex navštěvován jen zřídka a donedávna podléhal přísnému utajení.
Adam Fritscher
ORANGE OPTIK
Katalog firem » Obchod » Oční optika

Termín akce
Měsíc DUBEN
Podrobné informace:
ORANGE OPTIK OLOMOUC LAFAYETTOVA 5
Při nákupu kompletních brýlí, MĚŘENÍ ZRAKU ZDARMA!!!
Platba možná hotově, kartou, benefity i na fakturu.
Tel.:777 446 929
EMAIL: olomouc@orangeoptik.cz

DNES
Dnešek: Matky na tripu, La traviata, jóga v kostele i předpremiéra snímku GOOD BOY from Slovakia
Sport
27.4.2025
Basketbalisté Olomoucka vyřadili Opavu a čeká je boj o medaile
Sport
27.4.2025
JJ Racing Team má za sebou náročný deštivý závod v americkém Watkins Glen
Zprávy z regionu
27.4.2025