Po deseti letech konečně úroda mláďat. Podívejte se na malé žirafy ze zoo - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 12. února 2025, svátek má Slavěna, venku je 0.9 °C

Po deseti letech konečně úroda mláďat. Podívejte se na malé žirafy ze zoo

Zprávy z regionu

DNES 12:59

Jan Procházka

Trvalo to skoro deset let, než se olomoucká zoo mohla znovu radovat z žirafích mláďat. Nový chovný samec se ale činí a nyní je tak stádo plné čerstvých přírůstků. Ten nejstarší přišel na svět loni na jaře, nejmladší před pár týdny.

Olomoucká zoo dnes představila čerstvá žirafí mláďata. První samec se narodil už na jaře, další pak na začátku prosince a třetí přišel na svět téměř pod stromeček. Zatím poslední mládě - samička - přišlo na svět na konci ledna. "Matky se o mláďata vzorně starají, ale zapojuje se celé stádo. A kojí je třeba i tety," říká zooložka Eliška Veselá. Všechny samice podle ní zvládly porod bez větších potíží. "Je to pro ně samozřejmě náročné. Mláďata mají porodní váhu okolo sedmdesáti kilogramů. A navíc na svět doslova spadnou, a to z poměrně velké výšky. Proto jim musíme nachystat hlubokou podestýlku. Když se pak mládě poprvé postaví na nohy, je vysoké asi jako dospělý člověk," prozrazuje Veselá.

K dnešnímu dni přišlo ve svatokopecké zoo na svět celkem 74 mláďat. Na porody byly bohaté zvláště poslední měsíce. 30. 5. se narodil sameček Sam, 11. 12. sameček Nick, 23. 12. sameček Shamari a 25. 1. samička Sarami.

Foto: Jan Procházka

Olomoucká zoo patří k tuzemským průkopníkům v chovu žiraf, začala s ním už v roce 1976. "Žirafy jsou naše chlouba," potvrzuje ředitel Radomír Habáň. V současné době jich na Svatém Kopečku žije čtrnáct, jeden čas jich bylo dokonce okolo dvaceti. "Je trochu škoda, že mezi mláďaty je teď hodně samců, těch není potřeba tolik. Ale časem zamíří do jiných zahrad, kde se zapojí do chovů. Samičku bychom si rádi nechali," doplňuje Habáň.

Z takové úrody mláďat žiraf se v zoo radují po téměř desetileté pauze. "Neměli jsme vhodného chovného samce. Náš Marc byl totiž už se všemi samicemi spřízněn, takže se v nedávné době podařilo najít jen jednu samici, se kterou mohl mít mládě. Ty ostatní si musely počkat až na Michala, který k nám přijel v dubnu 2022 z Opole. Naštěstí se poměrně rychle aklimatizoval a jak je dnes vidět, měl se k činu," usmívá se Veselá. Březost u žiraf trvá poměrně dlouho, čtrnáct až šestnáct měsíců.

Foto: Jan Procházka

Rekordmankou mezi olomouckými žirafími rodičkami byla samice Veronika, které se za dvacet čtyři let života podařilo přivést na svět deset mláďat. V roce 1999 se jí dokonce narodila dvojčata, která obě přežila, což se do té doby podařilo pouze čtyřikrát na světě.

Žirafa je nejvyšší suchozemský savec planety a nemá díky své výšce potravní konkurenci. Domovinou jsou africké savany. Pozoruhodný je jazyk žirafy - dosahuje téměř čtyřiceti centimetrů a žirafy ho používají při získávání potravy. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk žirafy tvoří navzdory úctyhodné délce stejný počet obratlů jako lidský, tedy sedm. Na hlavě žirafám po celý život rostou takzvané osikony, výběžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají v boji. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, stačí jim spánek po dobu dvaceti minut denně.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka