Pražský výběr i Plastici! Festival připomene výročí odchodu Sovětů přímo na Libavé v areálu někdejších kasáren - OLOMOUC.CZ
Reklama

Pátek 7. února 2025, svátek má Veronika, venku je 2.5 °C

Pražský výběr i Plastici! Festival připomene výročí odchodu Sovětů přímo na Libavé v areálu někdejších kasáren

Kultura

DNES 13:01

Jan Procházka

Naprosto unikátní hudební festival se chystá 24. května ve vojenském újezdu Libavá. Přímo v areálu někdejších sovětských kasáren se uskuteční happening Běž domů Ivane!, který připomene pětatřicáté výročí ukončení "dočasného" pobytu Rudé armády a zahájení odsunu vojsk. Na festivalu zahrají mimo jiné i legendy Pražský výběr a Plastic People of the Universe.

Běž domů Ivane! - 24. května 2025

Praktické informace o festivalu - včetně předprodeje vstupenek - najdete na webu bezdomuivane.eu

Uspořádat festival přímo ve vojenském újezdu byla spontánní myšlenka. "Plánovali jsme na květen koncert Pražského Výběru ve Velké Bystřici. A během příprav jsme si uvědomili, že letos je výročí zahájení odsunu sovětských vojsk, která jsme měli dvacet let i nedaleko nás na Libavé. A v Pražském Výběru je frontmanem Michael Kocáb, který měl lví podíl na tom, že byla vojska donucena k odchodu. A tak nás napadlo, že bychom mohli udělat koncert přímo ve vojenském újezdu," vypráví Marek Pazdera, starosta Velké Bystřice. Obec se proto spojila s Městem Libavá a vedením újezdu a nakonec padla volba na areál, zvaný Malá Moskva. Během studené války se tu nacházely kasárny a zázemí pro sovětské vojenské jednotky včetně jejich rodin. “Vojáci zde byli připravováni na bojové mise a oblast sloužila také jako sklad munice a techniky,” říká Pavel Vysloužil, tiskový mluvčí festivalu. Dnes už jsou kasárny zbořené a obrovský otevřený prostor se ke konání takové akce přímo nabízí. "Není tam ale samozřejmě voda ani elektřina, takže jsme si řekli, že když už tam budeme řešit agregáty a veškeré vybavení, proč neudělat rovnou celý festival..." přiblížil Pazdera.
Z akce se tak stal happening, který pořadatelé nazvali Běž domů Ivane. V hudební části vystoupí kromě Pražského výběru a Plastic People of the Universe také skupiny Ingott a Gangalabasta.

Kromě toho bude probíhat i doprovodný program, pořádaný společně s Pamětí národa. Chystají se tak i filmové projekce či setkání s pamětníky.

Výtěžek akce chtějí pořadatelé věnovat na fond vojenských veteránů.

Areál je obrovský a poskytne dostatečný prostor i pro parkování.

Foto: Jan Procházka

Na místě bude klasické festivalové zázemí, velkokapacitní stany, stánky s občerstvením i mobilní toalety. V rámci festivalu bude možná i prohlídka opraveného poutního kostela ve Staré Vodě, který se nachází nedaleko. “U kostela připravíme i prostor, kde budou moci návštěvníci stanovat. Ta část už není součástí vojenského újezdu, takže tam neplatí přísná pravidla,” prozradila starostka Města Libavá Oldřiška Valtošová. Lidé se budou moci také vydat k nedaleké kdysi přísně tajné raketové základě Točka Sever z osmdesátých let. Ta sloužila k umístění balistických raket středního doletu. Mohly nést i jaderné hlavice.

Během festivalu bude možno si prohlédnout i nedaleký kostel ve Staré Vodě, který zničila nejprve československá a posléze sovětská armáda a od roku 19901 prochází obnovou. 

Projít se návštěvníci mohou i k nedaleké bývalé tajné raketové základě Točka Sever z osmdesátých let.

Foto: Jan Procházka, archiv pořadatelů

Dostat se na místo dějiště festivalu bude možné několika způsoby. “Návštěvníci mohou přijet vlastním autem, přístupná bude i cesta přes Mrsklesy, která vede vojenským újezdem. Areál je opravdu obrovský, takže nabízí i stovky parkovacích míst,” sdělil za pořadatele Pavel Vysloužil. Lidé budou moci přijet i autobusem, který bude vypravován od olomouckého hlavního vlakového nádraží. “Jízdenku na tento autobus si můžete zakoupit spolu se vstupenkou na festival v předprodeji,” doplnil Vysloužil.

Festival je ojedinělou akcí a pořadatelé nepředpokládají, že by ho někdy opakovali. “Bude to organizačně velmi náročné, ale přišlo nám v této době důležité si výročí odsunu připomenout a věřím, že jsme zvolili unikátní formu a že si to návštěvníci užijí,” říká Pavel Vysloužil.

Předprodej vstupenek bude probíhat v několika vlnách, nejlevněji je seženete do konce března.

Michael Kocáb: Šlo o čas, kdyby se odsun zdržel, nejspíš by tu Sověti zůstali dodnes

Hudebník Michael Kocáb se po Sametové revoluci stal poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění a stal se jedním z iniciátorů vypovězení smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území. Působil poté jako místopředseda a později předseda parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území Československa. “Rychlost, s jakou se odsun podařil, byla opravdu rekordní. Byla dána obrovským tlakem, který jsme na tu věc vyvíjeli. V roce 1990 jsme si s Václavem Havlem řekli, že bychom to měli zvládnout po ‘kozinovsku’ do roka a do dne. Nejprve všichni vyčkávali, ani Dubčekovi se do toho moc nechtělo…” vzpomíná dnes Kocáb. Nakonec se ale podařilo přimět poslance, aby prohlásili smlouvu o dočasném pobytu vojsk za neplatnou, nelegální.“Od té chvíle byli oficiálně okupanty a bylo jasné, že musejí odejít,” poznamenává Kocáb. 26. února 1990 byla v Kremlu podepsána dohoda o odchodu vojsk a tím odsun fakticky začal. “Do roka se to sice nepodařilo, ale Sověti dostali jen rok a půl. To byl úžasný úspěch, protože kremelští jestřábi, kteří tam tehdy kolem Gorbačova kroužili, navrhovali termíny mnohem delší, pět i více let. Vymlouvali se, že pro tak obrovské množství lidí nemají ubytování a tak dál… Ve skutečnosti tu samozřejmě chtěli zůstat…” Kocáb naráží na to, že moc ruského prezidenta Gorbačova tehdy už slábla. V únoru 1990 ji měl ale ještě dost na to, aby svou autoritou odchod prosadil, přestože, jak naznačuje Kocáb, tehdejší sovětské elity navrhovaly mnohem pomalejší tempo a ve skutečnosti se jim ze střední a východní Evropy vůbec nechtělo. Odsun nakonec provázely obrovské zmatky, ale podařil se a poslední sovětští vojáci odjeli z Československa v červnu 1991. “A jen dva měsíce poté právě ti jestřábi uskutečnili puč, kterým Gorbačova sesadili. Kdyby se jim to povedlo o půl roku dřív, měli bychom tu vojska dodnes. K moci se sice nakonec dostal Jelcin, ale Rusko se ocitlo v takovém zmatku, že pokud by platil pětiletý termín, určitě by nebyl dodržen. A po Jelcinovi přišel Putin, který plynule navázal na sovětskou tradici. Myslíte, že ten by odněkud stahoval svoje armády?” pokládá Kocáb závěrem řečnickou otázku.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka