Ptačí hodinka se blíží. Zapojíte se do víkendového sčítání ptáků na krmítku?
Zajímavý program na tento víkend chystají ornitologové napříč celou Českou republikou, jelikož se bude konat již sedmý ročník zimního sčítání ptáků. Každý sčítá na svém vlastním krmítku, případně můžete vyrazit do terénu. Stačí jen hodinu pozorovat krmítko a výsledky odeslat ornitologům. Ti díky sčítání získají velké množství důležitých dat o ptácích, kteří v Česku zimují. Minulého ročníku se zúčastnilo 35 tisíc lidí, kteří pozorovali téměř 800 tisíc ptáků.
Nasypat do krmítka potravu, připravit psací potřeby, zjistit si přesnou metodiku sčítání na ptacihodinka.birdlife.cz a pak šedesát minut pozorovat ptačí návštěvníky. Takový bude program nadcházejícího víkendu mnoha českých domácností. Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozí zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, zda dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, tomu pomohou připravené materiály s vyobrazením druhů.
Sčitatelé najdou na příslušné webové stránce přehled nejčastějších návštěvníků krmítek a tipy, jak je správně přikrmovat. "Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pozorujeme," radí ornitologové z České společnosti ornitologické a dodávají jedno důležité upozornění: "Koupit můžeme i populární lojové koule, které ale vybalme ze sítěk. Ptáci se v nich totiž mohou zachytit drápky. Popadané síťky navíc přitahují svou vůní psy, ježky a další zvířata, která je mohou pozřít a způsobit si tak vážné zdravotní potíže nebo přímo uhynout." Zároveň je vhodné ptákům kromě krmení nabídnout i pítko s vodou.
Cílem Ptačí hodinky je dlouhodobě sledovat zimování ptáků v Česku a zjistit, co jejich výskyt a chování ovlivňuje. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností. Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.
Průběžný stav sčítání bude k dispozici na webu, lidé mají čas k vložení výsledků online do neděle 19. ledna 2025. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí papírového formuláře. Sčítat můžete i opakovaně, nutné je ale pro každou započatou hodinu sčítání připravit vlastní formulář. A pokud vám za hodinu sčítání ke krmítku nepřiletí žádný pták, tak i to se počítá!
"Zajímá nás nejenom to, kde ptáci jsou, ale stejně důležité je i to, kde nejsou. Zdánlivě to není tak atraktivní a zábavné, ale je velmi důležité mít údaje o tom, kde ptáci "chybí". Pokud během vaší Ptačí hodinky žádný pták nepřilétne, i tak odešlete výsledky. A klidně hned sčítejte další hodinku," vysvětlují ornitologové.
Loni se do sčítání zapojilo přes 35 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali necelých 800 tisíc ptáků. Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, kterou lidé zaznamenali na 88 % krmítek. Na druhém místě, s výskytem na 72 % krmítek, byla sýkora modřinka. Pětici nejčastějších návštěvníků krmítek pak doplnili kos černý, vrabec polní a brhlík lesní.