V zoo Olomouc jsou po roce opět k vidění gepardi. Dva bratři přicestovali ze Dvora Králové - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 23. října 2024, svátek má Teodor, venku je 8.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V zoo Olomouc jsou po roce opět k vidění gepardi. Dva bratři přicestovali ze Dvora Králové

Zprávy z regionu

3.8.2023

Autor: red

Zoo Olomouc chová gepardy od roku 1999 a celkově úspěšně odchovala dvanáct mláďat. Loni začátkem srpna uhynul samec geparda štíhlého Duma, od té doby byl výběh těchto šelem prázdný. Nyní se po roční pauze do zoo gepardi opět vrací. Dva samci přicestovali včera a od dnešního dne je návštěvníci mohou vidět v jejich výběhu.

Foto: zoo Olomouc

"Olomoucká zoo se k těmto zvířatům po roční pauze nyní vrací, a to v podobě hned dvou samců.  Jedná se o bratry, kteří se narodili v roce 2016 v Zoo Boras ve Švédsku a od roku 2018 pobývali v Zoo Dvůr Králové nad Labem," uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Ve volné přírodě se gepardů štíhlých v důsledku ztráty přirozeného prostředí, nelibého lidského faktoru a ilegálního obchodu se zvířaty pohybuje posledních 7500 jedinců. Jedná se tedy o nejohroženější kočku Afriky. Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě - proto je někdy nazýván coby "kočka, která pláče". Tyto značky pomáhají odrážet záři slunce. "Pokud si přejeme gepardy v zajetí rozmnožovat, je potřeba, aby do doby, než k tomuto záměru dojde, měli oddělené ložnice, a to do té míry, že by se případný pár neměl vnímat ani akusticky, ani teritoriálně. Nesmí se slyšet, vidět, cítit. Jinak se mohou považovat za sourozence a nepáří se," vysvětluje Vokurková.

Gepard štíhlý obývá africké stepi, řídké lesy a lesnaté savany, kde žije samotářským způsobem života, pokud samci netvoří tzv. bratrské smečky, nebo se nespojuje pouze v období páření samec se samicí. Nevyšší počet gepardů nalezneme v Namibii. Jedná se o nejrychlejšího savce planety, dokáže vyvinout rychlost až 110 km/h. Gepard se při běhu pohybuje až 7 m dlouhými skoky. Ve vzduchu manévruje dlouhým ocasem, který mu pomáhá udržet rovnováhu. Při běhu vypadá, že levituje. Touto rychlostí dokáže běžet cca 20 vteřin. Běh je vyčerpávající, gepard se přehřívá a rychle se unavuje. Zajímavá je i neuvěřitelná schopnost měnit akceleraci, a to z něj jednoznačně dělá jednoho z nejhbitějších savců v přírodě.

Je nejúspěšnější samotářský lovec, až 40 % jeho loveckých pokusů končí úspěchem. Loví gazely, antilopy, zajíce... Svou kořist si zatahuje do křoví. Gepard je jedním z nejnáročnějších strávníků na kvalitu masa. Díky tzv. plášti (dlouhé srsti) splývají mláďata s vysokou trávou. I přesto však podléhají vysoké mortalitě. Není totiž v silách matky přenášet do bezpečí před predátory všechna koťata z vrhu.