Ve Vlastivědném muzeu můžete nyní vidět unikátní keramický betlém
Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) vystavuje netradiční keramický betlém z dílny Miloslavy Vašíčkové. Toto dílo zaujme nejen originálním zpracováním, ale i jedinečnou atmosférou, která propojuje tradice, humor a vzpomínky autorky. Betlém návštěvníci najdou v etnografické expozici Od kolébky do hrobu v 1. patře muzea.
Miloslava Vašíčková je uznávanou tvůrkyní drobné figurální plastiky. Ve svých dílech vypráví příběhy inspirované životem kolem sebe. Betlém zachycuje reálné postavy, místní tradice i běžné výjevy ze života – od postavy dědečka tesaře, maminky švadleny, místní drbny až po postřelmovský kostel. Figurky jsou modelovány ručně, bez použití nástrojů a malovány glazurami.
„Betlémy z hlíny mě fascinují svou jedinečností a možností zachytit různé emoce,“ říká autorka, která se modelování věnuje už od dob minulého režimu. „Za svůj život jsem vytvořila přes tisíc betlémů – některé jsou v muzeích, jiné u přátel, třeba v Kanadě nebo Norsku. Dělala jsem i kuriozity, například betlém v demižonu nebo pohyblivý betlém ve skříni. Každý kus je originál a nese kousek mého života.“
Betlém Miloslavy Vašíčkové se stane významnou součástí vánočně laděné expozice Od kolébky do hrobu, která je pro veřejnost otevřena od 10:00 do 18:00 hodin, kromě pondělí a úterý.
„Tento betlém je krásným příkladem lidového umění, které čerpá z tradic, ale zároveň oslovuje návštěvníka svou hravostí a nadhledem,“ uvádí Michaela Čadilová, kurátorka VMO. „Pro naše muzeum je to důležitý přírůstek do sbírky a věříme, že zaujme všechny věkové kategorie. V expozici najdou návštěvníci pro srovnání a potěchu i velmi tradiční rozsáhlý betlém z 19. století z historické betlémářské dílny v Králíkách.“
VMO se dlouhodobě věnuje uchovávání a podpoře tradiční lidové kultury prostřednictvím svého Regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu. Spolupracuje s jednotlivci, spolky i obcemi, aby pomohlo oživit a uchovat tradiční řemesla a zvyky. Součástí je také spolupráce s výjimečnými tvůrci, jakým je právě Miloslava Vašíčková. Ta v roce 2018 získala titul Mistryně tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.