Vědecká knihovna v Olomouci vydala publikaci o veřejných knihovnách v Olomouckém kraji - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 11. února 2025, svátek má Božena, venku je 1.3 °C

Vědecká knihovna v Olomouci vydala publikaci o veřejných knihovnách v Olomouckém kraji

Zprávy z regionu

DNES 13:05

Česká republika má nejhustší síť knihoven na světě, jen v Olomouckém kraji je 470 veřejných knihoven, které plní kromě svého základního poslání – půjčování knih, také komunitní funkce. Vědecká knihovna se prostřednictvím fotografické publikace Veřejné knihovny v Olomouckém kraji rozhodla přiblížit veřejnosti nejen knihovnickou profesi, ale také zákulisí knihoven. Život v knihovnách zachytil svým fotoaparátem prof. Jindřich Štreit. O projektu jsme si popovídali s ředitelkou Vědecké knihovny v Olomouci Ivetou Ťulpíkovou.

Paní ředitelko, na začátku února jste slavnostně představili novou publikaci. Můžete nám ji přiblížit, jakému tématu se věnuje?
Nová publikace Vědecké knihovny v Olomouci představuje prostřednictvím fotografií a textů veřejné knihovny napříč Olomouckým krajem. Mým cílem bylo, aby publikace ukázala skutečný život v knihovnách, různorodou a mnohdy nedoceněnou práci knihovníků a knihovnic a poodhalila zázemí a zajímavá zákoutí skrytá očím veřejnosti. Proto je také publikace postavena zejména na fotografiích, které zachycují knihovníky a další zaměstnance knihoven při práci, nechybí samozřejmě ani čtenáři.

Většinu fotografií pořídil Jindřich Štreit. Jaká byla s panem profesorem spolupráce?
Jindřicha Štreita znám téměř čtyřicet let, pojí nás dlouholeté přátelství, a proto vím, že oslovit ho na takový projekt je sázka na jistotu. Udělal obrovské množství práce, s týmem z naší knihovny objížděl Olomoucký kraj, strávil tím opravdu hodně času, nafotil tisíce fotek. K focení ve Vědecké knihovně přizval také své studenty z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého. Když mě napadla myšlenka, že bychom publikaci mohli připravit, netušila jsem, jaký úspěch budeme mít. Vedení i zaměstnanci jednotlivých knihoven, kam jsme zamířili, byli velmi vstřícní. Velkou zásluhu na tom má právě osobnost Jindřicha Štreita, jeho profesionální přístup, který vždy působí na okolí velmi mile a příjemně, prostředí knihoven rozzářil a přinesl na knihovnickou práci nový pohled.

Taková kniha chce jistě svůj čas. Jak dlouho se připravovala?
Prvotní myšlenka přišla téměř před dvěma lety, na jaře 2023. Tehdy také začalo fotografování, nejdříve ve Vědecké knihovně a postupně po celám kraji. Publikace byla hotová na konci minulého roku. Za přípravou je spousta práce a času. Touto cestou bych chtěla poděkovat všem pracovníkům knihoven a čtenářům za přijetí v knihovnách a vstřícnost během fotografování, celému týmu za precizní práci a v neposlední řadě také Olomouckému kraji za financování publikace.

RNDr. Bc. Iveta Ťulpíková
Rodilá Olomoučanka vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, obor fyzika – matematika, a Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor veřejná správa. Během svého profesního života zastávala vedoucí pozice, působila jako vedoucí odboru kultury a památkové péče na Krajském úřadě Zlínského a posléze Olomouckého kraje. Od podzimu roku 2019 je ředitelkou Vědecké knihovny v Olomouci.

Foto: Lukáš Navara

V čem je publikace ojedinělá?
Jde vůbec o první publikaci, která je věnována naší profesi a prostřednictvím fotografií ji představuje široké veřejnosti. Snahou bylo zbořit zaběhlé stereotypy, které o práci knihovníků panují, a ukázat, jak pestrou, zajímavou a odpovědnou práci lidé v knihovnách vykonávají. Myslím si, že si díky ní veřejnost uvědomí, jakou širokou paletu činností a aktivit knihovny svým uživatelům nabízejí. V současnosti knihovny plní i komunitní funkci a zejména ty obecní jsou mnohdy jedinými kulturními centry v místě. Podle ohlasů, které jsou zatím pouze pozitivní, jsem ráda, že se prvotní záměr podařil.

Kde mohou zájemci knihu získat?
Publikaci, která je neprodejná, bude možné si vypůjčit nejen ve Vědecké knihovně (včetně foyer Červeného kostela), ale i dalších veřejných knihovnách. Elektronická verze publikace je pak dostupná na webu Olomouckého kraje.

Co byste knize popřála?
Byla bych ráda, kdyby se publikace stala zdrojem inspirace pro knihovníky, představitele obcí i čtenáře, kteří v knihovnách tráví volný čas. Knihovny mají nezastupitelnou roli nejen v oblasti vzdělávání, ale i šíření kultury a rozvoji komunity v dané obci či městě.

Součástí představní publikace byla i vernisáž stejnojmenné výstavy…
Ano, výběr fotografií pořízených pro publikaci je nyní formou výstavy k vidění až do 12. 4. v Červeném kostele. Zároveň bych chtěla pozvat čtenáře olomouc.cz na akce spojené s Březnem – měsícem čtenářů. Vědecká knihovna si připravila řadu zajímavých setkání, proběhne beseda s Karin Lednickou, autorkou úspěšné trilogie Šikmý kostel, spisovatelka Markéta Pilátová povede dílnu tvůrčího psaní, těšit se můžete i na setkání s olomoucký pedagogem a spisovatelem Michalem Sýkorou.