Věž kostela sv. Mořice se otevře už 1. července. Chystanou expozici ale návštěvníci uvidí až příští rok - OLOMOUC.CZ
Reklama

Neděle 23. února 2025, svátek má Svatopluk, venku je 2.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Věž kostela sv. Mořice se otevře už 1. července. Chystanou expozici ale návštěvníci uvidí až příští rok

Zprávy z regionu

25.6.2021

Lenka Šimková

Kostel sv. Mořice prochází už od roku 2018 rozsáhlou rekonstrukcí. Ta se nyní (alespoň co se týká oprav fasády a věže) blíží pomalu ke zdárnému konci. Lešení z kostela definitivně zmizelo po letošních velikonočních svátcích, poté probíhaly ještě úpravy přímo uvnitř jižní věže. Ta se od letních prázdnin opět otevře návštěvníkům, kteří si tak po téměř třech letech budou moci opět užít výhledy na Olomouc z výšky téměř padesáti metrů.

Už ve čtvrtek 1. července se návštěvníkům znovu otevře jižní věž kostela sv. Mořice v Olomouci. "Věž byla uzavřená téměř tři roky, od srpna 2018. Během rekonstrukce kostela došlo i k opravám přímo ve věži. Jsou opravené původní kamenné gotické schody, po kterých návštěvníci na vyhlídku chodili už v minulosti. Dále máme nainstalované nové osvětlení, elektrorozvody no a samozřejmě bylo přímo na vyhlídce zvýšeno zabezpečení prostoru," vyjmenovává některé z oprav farář kostela sv. Mořice František Hanáček. Pro větší bezpečnost byly na věži kostela nainstalovány speciální kovové mříže, které byly zvoleny po konzultacích s památkáři. Při slunečných dnech tak nyní můžete z věže vidět záblesky, jak se z kovových tyčí odráží sluneční paprsky. Zároveň prostor hlídají i bezpečnostní kamery. "U samotného výstupu na plochu vyhlídky máme nový mechanismus, který se ovládá dálkově. Při špatném počasí jej zavíráme, aby nám nenapršelo na schody. Díky kamerám se tak nemůže stát, že bychom zde někoho omylem zavřeli," usmívá se farář Hanáček.

Na věži kostela sv. Mořice bylo v rámci rekonstrukce nainstalováno i bezpečnostní zábradlí.

Foto: Jan Procházka

Další novinkou je nové ocelové schodiště, které vzniklo v jižní věži. To ovšem zatím zůstane pro návštěvníky uzavřené. Na místě se bude totiž postupně instalovat expozice vztahující se nejen k historii kostela svatého Mořice, ale také ke slavným Englerovým varhanám a k městu Olomouci jako takovému. "Ocelové schodiště je kompletně hotové, takže pro přístup na věž se použít dá. Ovšem budeme zde instalovat expozici, takže zatím budou návštěvníci chodit v obou směrech po původním kamenném schodišti. Jelikož ještě stále probíhaly stavební práce a teprve tento měsíc se stavba oficiálně předá, tak jsme zároveň se stavebními pracemi nemohli instalovat expozici. Nyní se zpracuje osnova, co všechno by výstava měla obsáhnout, a následně se pustíme do její realizace. Na příští letní sezonu bude už stoprocentně připravená," uvádí farář Hanáček. Předpoklad do budoucna je pak takový, že pro jednu z cest zvolí návštěvníci nové schodiště s expozicí, pro druhou cestu pak využijí kamenné schodiště.

Nové ocelové schodiště se návštěvníkům otevře až s připravenou expozicí..

Foto: Jan Procházka

Přístup na věž kostela sv. Mořice je vázaný na počasí a také na provozní dobu samotného kostela. "Většinou je věž otevřená od 9 hodin do šesti, v zimě se samozřejmě dříve stmívá, tak ji budeme zavírat asi už kolem čtvrté hodiny," říká farář Hanáček a dodává, že prozatím bude vstupné na věž dobrovolné, stejně jako tomu bylo v minulosti. "Do konce roku se doufejme dopracujeme k nějakému zařízení, které by pak pouštělo návštěvníky na věž na základě vstupného jako takového," doplňuje farář Hanáček.

Kromě rekonstrukce jednotlivých prvků uvnitř věže se opravy dočkaly i vstupní dveře, kterými se návštěvníci dostanou dovnitř. Nyní tak na kostele sv. Mořice mohou návštěvníci obdivovat nejen zrekonstruované hlavní dveře do kostela, ale i přilehlý boční vstup na věž. Za jejich náročnou restaurátorskou prací stojí umělecký kovář a restaurátor Jiří Běhal (psali jsme zde). A pokud vše půjde dobře, tak by postupně mohly prokouknout i další prvky na kostele. "Plánujeme nejen další dveře, ale snad se dopracujeme ještě i do druhé dotační vlny, kde bychom pak chtěli udělat vitráže a různé další věci. Takže uvidíme, co z toho se nám nakonec podaří. Část prací nám zbrzdila pandemie a právě kvůli ní nám lehce stagnuje třeba i oprava Englerových varhan," vysvětluje farář Hanáček.

Po téměř třech letech si mohou návštěvníci opět užít výhledy na Olomouc z výšky téměř padesáti metrů..

Foto: Jan Procházka

S náročnou rekonstrukcí Englerových varhan se mělo začít souběžně s opravou fasády, ale vlivem různých faktorů se začalo až začátkem prosince loňského roku. Tedy v době, kdy fasáda kostela byla z větší části již hotová. Na náročné opravě se podílí olomoucká firma Organ-Service společně se slovinskou firmou Škrabl, jednou z největších varhanářských firem v Evropě. A právě na převoz některých komponent k opravě do Slovinska se neustále čeká. 

Pokud vám přirostl k srdci zvuk Englerových varhan, nebo byste rádi přispěli na obnovu tohoto monumentálního nástroje, tak si můžete adoptovat některou z píšťal. Podrobnosti k adopci najdete na speciálních webových stránkách, kde se dočtete i informace o jejich právě probíhající rekonstrukci.

Autor článkuLenka Šimkovásimkova@olomouc.cz

Lenka Šimková